AgroCredit Latvia – lauksaimniekiem nepieciešams un uzticams kreditētājs

Pirmos desmit darbības gadus, laužot stereotipus un ar godīgu darbu iegūstot lauksaimnieku uzticēšanos, aizvadījis Latvijā pirmais lauksaimniecības nebanku kreditētājs SIA AgroCredit Latvia.

Ieguldījums lauksaimniecības izaugsmē un augošais sadarbības partneru pulks rāda, ka nebanku kreditēšanas pakalpojums lauksaimniecībai ir vajadzīgs un tas attīstīsies arī turpmāk.

Kāpēc vajadzīgs nebanku kreditētājs

AgroCredit Latvia līdzdibinātājs un valdes priekšsēdētājs Ģirts Vinters atceras, ka pēc 2008. gada finanšu krīzes mainījās banku loma Latvijas un pasaules tautsaimniecībā: ″Lai izvairītos no tik dziļu krīžu atkārtošanās, Banku regulatori bankām izvirzīja arvien stingrākus nosacījumus, kas sasēja tām rokas brīvai darbībai un administratīvi tās noslogoja.

Proti, bankām lēmumi par kredītu piešķiršanu bija jāpieņem formālā veidā – balstoties uz stingri izstrādātu birokrātisku metodiku. Savukārt nebanku sektors aizdevumu piešķiršanu balsta uz mazāk formāliem lēmumiem, vairāk domājot par risku izvērtēšanu pēc būtības, ne tik daudz formas″

AgroCredit Latvia kā specializēta lauksaimnieku finansētāja priekšrocība ir spēja iedziļināties katra aizņēmēja saimnieciskajā darbībā un izvērtēt tā kredītspēju, balstoties ne tikai uz sausiem finanšu pārskatu cipariem, bet arī izmantojot daudzpusēju informāciju par aizņēmēja darbību.

Ģ. Vinters pirms AgroCredit Latvia dibināšanas guva vairāk kā 10 gadu pieredzi strādājot banku sektorā.

Viņš turpina: ″Bankām lēmumi par aizdevumu piešķiršanu ir jāpieņem balstoties uz saimniecības finanšu rādītāju un citu riska faktoru atbilstību kredītiestādes noteiktajiem nosacījumiem. Ja zemnieka rādītāji rāmītī neiekļaujas, tad aizdevumu nepiešķir.

Problemātika ir tāda, ka lauksaimnieki (īpaši mazie un vidējie) savas finanšu atskaites un prognozes iesniedz bankai neizprotamos formātos. Lai pielietotie finanšu modeļi un reitingi būtu korekti, ir jāizprot visi cipari un to reālais saturs.

Gadījumos, kad pieprasītā summa ir salīdzinoši neliela (daži desmiti vai pat simti tūkstoši), bankām nav racionāli tērēt savu administratīvo resursu, lai detalizēti izpētītu katru projektu. AgroCredit ir mazāka un elastīgāka organizācija un tas dod iespēju dziļāk izvērtēt saņemto finanšu informāciju kontekstā ar pārējo informāciju par saimniecību.

Kā liecina 10 gadu darbības pieredze, šāda pieeja kredītu risku izvērtēšanā, ne tikai nodrošina ātrus un elastīgus kredītlēmumus, bet arī kalitatīvu kredītportfeli. Lielākā daļa aizņēmēju spējuši izpildīt savas saistības un kopējie kredītu norakstījumi šo gadu laikā sastādījuši vien mazāk kā 0.2% no kopējiem izsniegtajiem aizdevumiem.

Tas ļauj piesaistīt nebanku sektoram lētākus kredītresursus un attiecīgi piedāvāt klientiem konkurētspējīgus nosacījumus.

Piedāvātie pakalpojumi

Pieprasītākais aizdevuma veids, ko nodrošina AgroCredit Latvia ir dažāda veida finansējumi apgrozāmajiem līdzekļiem. Populārs ir sezonas finansējums graudkopjiem, ko uzņēmums piedāvā sadarbībā ar graudu tirgotāju kompāniju SIA Elagro Trade un kas ļauj nofinansēt visa veida apgrozāmos līdzekļus sezonas laikā.

Galvenā pakalpojuma priekšrocība ir tā, ka par aizdevuma nodrošinājumu kalpo graudu līgums, kas noslēgts ar SIA Elagro Trade un norēķins par saņemtajiem aizdevumiem notiek rudenī pēc graudu realizācijas.

Daudzi lauksaimnieki izmanto kredītlīnijas pakalpojumu. Apstiprinātais kredītlīnijas limits dod viņiem drošības sajūtu, ka jebkurā brīdī, kad rodas kāda ikdienas saimniecības vajadzība, nauda ir nekavējoties pieejama. Pie tam, to var brīvi saņemt un atmaksāt, samaksājot procentus tikai par laiku un kredīta apjomu, kad tas tiek izmantots.

Tāpat AgroCredit Latvia finansē arī ilgtermiņa projektus – zemes iegādes darījumus un ES struktūrfondu līdzfinansētus projektus. Piedāvā arī finanšu līzingu jaunas un lietotas tehnikas iegādei.

Lielākā AgroCredit pievienotā vērtība ir to darbinieku kompetence. Vienmēr tiek izrunāta klienta vajadzība un piemeklēts atbilstošākais risinājums.

Dažkārt tiek piedāvāti kompleksas finanšu struktūras, kas paredz daļēju bankas finansējuma piesaisti un daļēji AgroCredit resursu izmantošanu. Tādēļ AgroCredit Latvia droši var griezties jebkurš lauksaimnieks, kam nepieciešama palīdzība ar finansējuma piesaistīšanu un viņam vienmēr tiks palīdzēts.

Kas jādara, lai neviltos

Šobrīd tirgū ir pieejami plaša spektra kreditēšanas pakalpojumi lauksaimniekiem. Ikdienā redzam un dzirdam daudzas reklāmas, kas sola “labus, elastīgus, ātrus un lētus” kredītus.

Ģ.Vinters stāsta, ka “pēdējos gados, pēc būtisku ierobežojumu ieviešanas ātro patēriņa kredītu nozarē, vairāki uzņēmumi pārprofilējušies un sākuši kreditēt uzņēmējus, tajā skaitā arī lauksaimniekus.

Šo kreditētāju resurss ir būtiski dārgāks, tādēļ, lai spētu konkurēt tirgū, viņi reklamē labas procentu likmes, taču iekļauj savos kredītu līgumos dažādus papildus maksājumus, kas būtiski sadārdzina pakalpojuma kopējo cenu.”

Tas nozīmē jaunus izaicinājumus lauksaimniekam – jāspēj noorientēties šajā piedāvājumu klāstā un izvēlēties patiesi labāko un piemērotāko saimniecībai. Rūpīgi jāizstudē katrs piedāvājums, iedziļinoties visās niansēs.

Ģ.Vinters saka: “AgroCredit Latvia tirgū ir jau 10 gadus, kuru laikā ļoti daudz strādāts, lai uzņēmums spētu piesaistīt arvien lielākus un lētākus kredītresursus. Šobrīd uzņēmumam to nodrošina pašu kapitāls, emitētās publiskās obligācijas un bankas finansējums. Tādēļ spējam klientiem piedāvāt konkurētspējīgus pakalpojumu izcenojumus.”

Viņš uzsver – AgroCredit Latvia uzņēmējdarbības filozofija ir un arī nākotnē būs darboties ″absolūti caurspīdīgi″. – ″Visi aizdevuma finansiālie nosacījumi atrodas mūsu kredītlīguma pirmajā lapaspusē, slēpto zemūdens akmeņu mums nav,″ tā Ģ. Vinters.

UZZIŅA

Trīs soļi visizdevīgākā aizdevuma vērtēšanā

* Vērtēt kredītlīguma finansiālos nosacījumus (procentu likmi, dažāda veida komisijas un citus maksājumus) un juridiskos nosacījumus;

* Rūpīgi izlasīt visus līgumus pirms parakstīšanas;

* Vērtēt potenciālā sadarbības partnera reputāciju, pieredzi un kompetenci nozarē. Novērtēt viņa iespējamo rīcību ilgtermiņā – ne tikai kredīta izsniegšanas brīdī, bet arī situācijā, ja radīsies kādas grūtības ar kredīta atmaksu. Izpētīt kredītdevēja darbības vēsturi, izvērtēt tā īpašniekus, saņemt atsauksmes no citiem lauksaimniekiem, kas izmantojuši šos pakalpojumus.